Co jest potrzebne, aby przeprowadzić montaż elewacji drewnianej?

elewacja budynku

Elewacje z drewna prezentują się estetycznie i są dość często spotykanym wyborem z uwagi na łatwą dostępność surowca. Można zdecydować się na drewno dostępne na rynku krajowym lub jego bardziej egzotyczny rodzaj. Poza drewnem korzysta się też z materiałów izolacyjnych gwarantujących ocieplenie i szczelność.

Docieplenia budynku – podstawa każdej elewacji

Zalecane jest skoncentrowanie się najpierw na rodzaju docieplenia – materiału izolacyjnego. Można wybrać np. wełnę mineralną, styropian. Dopiero później przebiega właściwy montaż elewacji drewnianej w Kluczborku. Drewniane elewacje w ogromnej większości przypadków izoluje się za pomocą wspomnianej wełny mineralnej.

Docieplenia budynku tą wełną wykonuje się wokół kratownicy z drewna. Ten element funkcjonuje jako konstrukcja nośna i jest obowiązkowy. Kratownicę tworzą legary główne i kontrlegary. Wokół takiego szkieletu można umieścić wełnę, zapewniając oczywiście izolację, ale też wygłuszenie ścian. Można dodatkowo wykorzystać specjalną folię chroniącą od wiatru.

Elewacja domu – deski oraz ich mocowanie

Wykonana izolacja oraz warstwa docieplenia umożliwia przejście do dalszych etapów prac. Zewnętrzną część elewacji tworzy się z desek. Łączenia mogą być widoczne lub nie w zależności od przyjętych ustaleń. Po zakończeniu układania i mocowania należy pomyśleć o ostatecznym zabezpieczeniu konstrukcji, czyli impregnacji.

W tym celu trzeba skorzystać z właściwego preparatu. Na rynku można dostać impregnat bezbarwny albo produkt, który zmodyfikuje odcień desek. Warto skorzystać z kilku różnych preparatów np. specjalnych środków minimalizujących wpływ wilgoci i wiatru.

Ocieplenia poddasza i innych części domu styropianem

Można ocieplić elewację również za pomocą styropianu. Takie prace wykonuje się bardzo podobnie, jak w przypadku posłużenia się wełną mineralną, choć są mniej skomplikowane. Z metody korzystają często mniej doświadczeni wykonawcy, ale nie jest to regułą. Docieplenia styropianem również wymagają wykonania impregnacji elewacji.

Podsumowując, elewacja drewniana składa się głównie z elementów drewnianych, czyli konstrukcji szkieletowej i desek. Jej ważną częścią są też warstwy izolacyjne i docieplające.