Celownik holograficzny – do jakich celów się go używa?

celownik

Celownik holograficzny wyposażony jest w zaawansowany system optyczny, który wyróżnia go na tle klasycznych kolimatorów. Cieszy się on popularnością ze względu na wysoką trwałość i czytelność wyświetlacza. Do jakich celów się go używa? Podpowiadamy.

Czym jest celownik holograficzny?

Celownik holograficzny to wymienny element, który montuje się w górnej warstwie broni. Spełnią funkcję podobną do lunety, a więc może powiększać, a także wyostrzać wizję. W porównaniu do typowego celownika kolimatorowego, używana jest w tym przypadku wiązka lasera. Pozwala ona efektywniej namierzać wybrany cel zwłaszcza na krótkich i średnich dystansach.

Układ holograficzny w celowniku nie generuje charakterystycznej czerwonej kropki na obiektach. Zamiast tego operator broni uzyskuje klarowny obraz na swoim celowniku wraz z precyzyjną informacją o tym, gdzie potencjalnie może spaść wystrzelony pocisk. System oparty jest na układzie specjalnie zaprojektowanych miniaturowych luster oraz soczewek. Dzięki tej technologii udaje się uzyskać najwyższą precyzję, z której korzysta doświadczony strzelec.

Do jakich celów wykorzystuje się celownik holograficzny?

Celownik holograficzny wykorzystuje się zwłaszcza w szeroko pojętej wojskowości. Jest on podstawowym wyposażeniem praktycznie każdego żołnierza. Po celowniki holograficzne sięgają także pasjonaci, którzy wykorzystują repliki broni do sportu ASG, czyli AirSoft Gun. Pozwalają one uzyskać znaczną przewagę na polu bitwy, nawet w przypadku osób mniej doświadczonych. Dodatkowym wyposażeniem w takim przypadku może być latarka taktyczna oświetlająca niewielki obszar przed strzelcem.

Ten rodzaj celowników bardzo często wykorzystuje się także do celów treningowych. Pozwalają lepiej zrozumieć niuanse związane z efektywnym ocenianiem odległości od konkretnego celu. Zazwyczaj w modelach celowników holograficznych wyświetlany jest specjalny kontrastowy hologram, który ułatwia celowanie. Nie przesłania jednak samego celu, więc strzelec doskonale wie, do czego oddaje strzał.