Szkolenia BHP – co warto o nich wiedzieć?

szkolenie bhp

Ważnym, obowiązkowym zagadnieniem w momencie zatrudniania każdego pracownika jest przygotowanie go do bezpiecznego wykonywania zleconych czynności. W większości zakładów pracy osoba zatrudniana kierowana jest na szkolenie BHP. Szkolenie takie może być przeprowadzone również na miejscu.

Szkolenia BHP – jak zorganizować kurs dla pracowników?

Dobrym rozwiązaniem dla pracodawcy jest znalezienie firmy, organizującej odpowiednie kursy w siedzibie firmy lub w formie szkolenia wyjazdowego. W zależności od potrzeb za całokształt szkolenia może odpowiadać jedna osoba lub zespół. Ciekawą ofertę dla firm i nie tylko można znaleźć w Sebal Szkolenia i usługi bhp i ppoż. Legalizacja gaśnic.

Podczas szkolenia BHP odbywają się różne zajęcia, przeważnie w dość skondensowanej formie. Uczestnicy biorą udział w wykładach – prowadzący prezentuje szereg ważnych zagadnień teoretycznych. Często później mają możliwość skorzystania z praktycznych testów i ćwiczeń. Treść szkolenia jest z góry ustalona, ale można ją nieco zmodyfikować.

Dlaczego szkolenia BHP są tak ważne?

Rozpoczęcie pracy na nowym stanowisku od szkolenia BHP to dobra i obowiązkowa praktyka. Nie oznacza to jednak, że raz zrealizowany kurs wystarcza na lata. Powtarza się go co pewien czas, co można poświadczyć dokumentem umieszczanych w aktach pracownika. Zaświadczenie musi być aktualne.

To bardzo istotne – przepisy, nie tylko BHP, zmieniają się. Wprowadzane są też zmiany do regulaminu zakładu pracy, pojawiają się nowe urządzenia, nowe zakresy czynności. Szkolenie BHP powtarzane co pewien czas pozwala to wszystko zaktualizować. Pracownik po ukończonym kursie jest przygotowany do wykonywania swoich obowiązków.

Szkolenie BHP – na miejscu czy wyjazdowe?

Zorganizowany w miejscu pracy kurs BHP nie wymusza dezorganizacji funkcjonowania całej firmy. Pracownicy pozostają na miejscu, jest taniej i szybciej. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Rozbudowane szkolenie w małej firmie lepiej jest przeprowadzić w formie wyjazdowej. Organizatorzy kursów często dysponują obiektami, gdzie mogą przebywać uczestnicy.

Podsumowując, kurs BHP to bardzo ważne, obowiązkowe szkolenie dla każdego nowego pracownika. Jest ono później powtarzane co określony czas, żeby zawsze było aktualne.