Czy łuszczyca swędzi? – wyjaśniamy

choroba

Łuszczyca jest chorobą, która wywołuje u pacjentów szereg przykrych objawów. Samo łuszczenie i wygląd zmian, są dla pacjentów sporym obciążeniem. Zwłaszcza jeśli zmiany łuszczycowe lokalizują się na owłosionej skórze głowy. Znalezienie odpowiedniego sposobu pielęgnacji nie jest łatwe, mimo wszystko osobom z łuszczycą zależy na atrakcyjnym wyglądzie, więc szukają sposobów na złagodzenie zmian. Dodatkowo zmiany łuszczycowe, zwłaszcza te zlokalizowane na wewnętrznej części dłoni, mogą pękać, powodować ból, są narażone na nadkażenia. Ponadto chorzy borykają się z objawami dodatkowymi łuszczyca swędzi, drapane zmiany pogarszają się a jednocześnie chorzy słyszą, że przyczyna musi być inna, literatura bowiem podaje informację, że to nieprawda, że łuszczyca swędzi.

W związku z rozbieżnymi informacjami wątpliwością jaka pojawia się wśród pacjentów jest to czy łuszczyca swędzi. Zdania na ten temat są podzielone, również wśród lekarzy specjalizujących się w leczeniu choroby, co dodatkowo budzi frustrację w pacjentach.

Czy łuszczyca swędzi?

Jak wcześniej wspomniano większość tradycyjnej literatury podaje, że w chorobie jaką jest łuszczyca swędzenie nie występuje. Jednak lekarze, prowadząc wywiady medyczne z pacjentami, są pytani o to czy łuszczyca swędzi. Pacjenci odczuwają ten nieprzyjemny objaw, szukają pomocy i źródła informacji w lekarzu, chcąc upewnić się, że objaw swędzenia jest związany z łuszczycą a nie innym stanem chorobowym np. atopowym zapaleniem skóry AZS lub alergią skórną. Szacuje się, że u około 60% pacjentów ze zdiagnozowaną łuszczycą łuszczyca swędzi. Nie jest to żadna nieprawidłowość, oprócz zmniejszenia komfortu życia pacjenta z łuszczycą swędzenie nie jest objawem, który może świadczyć o zaostrzeniu choroby czy nadkażeniu zmian. Należy zaznaczyć, że samo swędzenie nie jest objawem łuszczycy. Może być normalną reakcją organizmu na podrażnienie (np. przez pot czy nienaturalne włókna ubrań).

Zobacz też: Płyn na skórę głowy z łuszczycą – PSORISEL 150 ml – kup w sklepie verdelab.pl

Łuszczyca – podobieństwo do innych chorób

Swędzenie skóry nie świadczy o rozwijającej się chorobie jaką jest łuszczyca, czy inne choroby dermatologiczne. Jest to jednak objaw, który towarzyszy wielu chorobom, których leczeniem zajmują się dermatolodzy. Skóra swędzi w chorobach zakaźnych:

  • ospie – intensywne drapanie może prowadzić do uszkodzenia struktury skóry i pozostawieniu po chorobie głębokich blizn;
  • różyczce – różyczka może wywoływać swędzenie, zwykle utrzymuje się ono około 3 dni;
  • łupieżu Gilberta – zmiany goją się długo, ulgę w swędzeniu przynosi chłodna kąpiel.

Ale również w chorobach przewlekłych, które z uwagi na objawy i wygląd zmian na skórze chorego mogą być w początkowych stadiach rozwoju mylone z łuszczycą, są to m.in.:

  • AZS – atopowe zapalenie skóry – charakteryzujące się dużą suchością, bardzo mocnym swędzeniem. Na skórze nie występuje jednak łuska, a choroba często jest związana z alergiami. Chorzy z AZS nie powinni się przegrzewać, a aby zmniejszyć swędzenie powinni korzystać z chłodnych kąpieli, nosić przewiewną odzież i unikać podrażnień skóry.
  • alergie skórne – osoby ze skłonnością do alergii mogą odczuwać swędzenie i pieczenie po kontakcie z płynami, proszkami do prania, a nawet po spożyciu pewnych pokarmów np. truskawek. Zmiany alergiczne mogą w bardzo zaawansowanych stadiach być mylone z łuszczycą jednak nie są pokryte łuską. U niektórych pacjentów występuje współwystępowanie chorób, zależność alergia a łuszczyca może maksymalizować objaw świądu i być szczególnie uporczywa dla pacjenta.

Jak zmniejszyć swędzenie?

Choroby skórne mogą wywoływać nieprzyjemne swędzenie, przykładem takiej dolegliwości jest łuszczyca. Swędzenie można zminimalizować poprzez nawilżanie i natłuszczanie skóry. Kosmetyki zmiękczające zmniejszają ilość łuski na powierzchni zmian dzięki czemu swędzenie jest mniejsze, a składniki aktywne przenikają łatwiej.

Chłód pomaga części pacjentów, u których występuje łuszczyca. Swędzenie można chwilowo zminimalizować chłodnymi okładami. Należy powstrzymywać się od drapania, bakterie zawarte pod paznokciami są niebezpieczne, kiedy dostaną się do rozdrapanych zmian mogą wywołać groźne nadkażenie bakteryjne.

Podsumowanie

Podsumowując czy łuszczyca swędzi? U części chorych tak, należy o tym powiedzieć lekarzowi i zapytać go o bezpieczne maści i kremy np. maść cholesterolową, które mogą pomóc uporać się z tym uczuciem zapobiegając zadrapaniom i podrażnieniu zmian.