Co wziąć pod uwagę, wybierając firmę faktoringową?

firma faktoringowa

Faktoring to usługa, która z roku na rok cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Zanim jednak nawiążemy współpracę z konkretną firmą, warto zapoznać się z kryteriami, którymi powinniśmy kierować się przy jej wyborze. Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy!

Wybór firmy faktoringowej – kryteria

Na początek warto zdać sobie sprawę, że każda firma faktoringowa nakierowana jest na konkretną grupę docelową. Oznacza to, że wybierając faktora dla naszego przedsiębiorstwa, powinniśmy sprawdzić, czy posiada on doświadczenie w naszej branży. Znajomość rynku oraz praw rządzących się daną branżą może być kluczowe dla skutecznej współpracy.

Następnym krokiem jest dokładne zapoznanie się z ofertą. Kluczowe jest tutaj zwrócenie uwagi na koszty umowy oraz jej zakres. Ważną informacją jest również rozeznanie się, ile wynosi limit faktoringowy w danej firmie. Na podstawie oferty możemy stwierdzić czy współpraca z danym faktorem jest w naszym wypadku opłacalna, czy powinniśmy szukać firmy, która zaoferuje warunki bardziej dostosowane do naszych potrzeb.

Oferta przedstawiona przez faktora powinna być także zrozumiała dla klienta. Klarowność oferty to coś, na co warto zwrócić uwagę, ponieważ uchroni nas to przed sytuacją, kiedy zostaniemy uwikłani w dodatkowe, niechciane koszta. W przypadku jakichkolwiek niejasności warto dopytać o nie przedstawiciela firmy, aby przed potencjalnym zawiązaniem współpracy wszystko było jasne.

Czym kierować się przy wyborze firmy faktoringowej?

Rozpatrując ofertę, należy zwrócić uwagę, jakie dodatkowe usługi oferuje firma. Dobrze, aby wśród nich znalazły się takie czynności jak m.in. weryfikacja kontrahentów, obsługa wierzytelności, a także windykacja należności. Sprawią one, że wiele czynności, które musielibyśmy wykonać sami, przejdzie w obowiązki firmy faktoringowej. Dużym ułatwieniem współpracy może być faktoring online.

Bardzo ważne jest również zasięgnięcie informacji na temat procedur windykacyjnych stosowanych przez daną firmę. Jak one wyglądają? W jakim stopniu są skuteczne? Jak długo trwa odzyskiwanie należności? Są to rzeczy, które mają bezpośrednie przełożenie na funkcjonowanie naszej firmy, więc należy dopilnować, aby wybrać faktora, który podoła zadaniu.

Na koniec warto przyjrzeć się renomie danej firmy. W Internecie bez problemu można znaleźć opinie innych klientów na temat usług świadczonych przez danego faktora. Mogą być one dla nas cenną wskazówką, dzięki której unikniemy podpisania umowy z firmą, która nie spełnia pokładanych w niej oczekiwań. Lub wręcz przeciwnie – utwierdzimy się w trafności naszego wyboru.