5 zalet dyktafonu

Zalety dyktafonu

Dyktafon – niewielkie urządzenie do rejestrowania i nagrywania dźwięku. Dawniej domena detektywów lub dziennikarzy, dziś dostępny dla każdego dodatek do smartfona. Obecnie dyktafony produkowane są w najróżniejszych kształtach, szczególnie te modele, które dedykowane są branży detektywistycznej. Solidnie zakamuflowany dyktafon naprawde trudno dostrzec gołym okiem.

Producenci prześcigają się nie tylko w wymyślaniu coraz to nowych sposobów na ukrycie dyktafonu ale również zwiększeniu parametrów sprzętu. Celem jest chociażby coraz wydajniejsza bateria, bardziej pojemna karta pamięci czy też maksymalny czas nagrywania. Bez względu jednak na to czy posługujemy się profesjonalnym sprzętem czy też używamy tej dodatkowej funkcji naszego telefonu, dyktafon może pełnić ważną rolę w naszym życiu i być bardzo przydatnym gadżetem. Jakie zalety ma dyktafon? Jakie korzyści ze sobą niesie używanie go na co dzień?

Funkcje dyktafonu, które warto znać

Profesjonalne dyktafony posiadają szereg funkcji, które zdecydowanie ułatwiają i usprawniają korzystanie z nich. Jedną z takich funkcji jest regulacja prędkości odtwarzania, która pozwala dostosować tempo odsłuchiwania materiału do naszych oczekiwań. Jeśli spisujemy szczegółowo całą treść a mowa bywa niewyraźna warto skorzystać ze spowolnienia odtwarzania. Przyspieszenie przyda się, gdy chcemy odszukać wybrany fragment nagrania. Kolejną interesującą funkcją jest aktywacja nagrywania głosem, która pozwala uniknąć nagrywania ciszy. Dyktafon samoistnie przechodzi w stan uśpienia po kilku sekundach ciszy i reaktywuje się w momencie ponownego wychwycenia dźwięku. Znacznie wydłuża to czas pracy sprzętu a także pozwala zaoszczędzić miejsce w pamięci urządzenia. W przypadku dużej ilości różnych nagrań, np. z kilku różnych wykładów, wiele modeli dyktafonów umożliwia zarządzanie nagraniami i katalogowanie ich. Dzięki temu można stworzyć odrębne pliki i foldery aby sprawnie poruszać się między nagraniami. Dla jeszcze lepszego usprawnienia korzystania z notatek w dyktafonie warto wybrać model z zegarem i datownikiem, który od razu przypisze konkretną datę do danego nagrania.

5 zalet dyktafonu

  • pozwala nagrać istotne dla nas treści, wypowiedzi, wystąpienia, np. wykłady akademickie, prelekcje podczas kursów i szkoleń. Nagrania zachowują szczegóły wypowiedzi oraz ich ładunek emocjonalny co ułatwia jego późniejszą interpretację.
  • małe rozmiary urządzenia pozwalają na odsłuchiwanie nagrań w dowolnym miejscu i czasie i posiadanie ich zawsze przy sobie. Warto wspomnieć więc o praktycznym dodatku w postaci słuchawek.
  • umożliwiają nagrywanie zarówno w sposób jawny jak i ukryty, dzięki czemu umożliwia zdobywanie dowodów w sprawach kryminalnych i obyczajowych. W związku z tym jest urządzeniem uniwersalnym, który znajduje zastosowanie w większości branż.
  • pozwala nagrywać dźwięk ze stosunkowo dużej odległości zachowując czystość i dokładność nagrania. Jeśli odległość jest za duża warto skorzystać z dodatkowego mikrofonu zewnętrznego.
  • stosunkowo niska cena za dobrą jakość, która niejednokrotnie jest wyższa od tej oferowanej przez dyktafony w telefonach komórkowych. Dlatego też większość studentów czy dziennikarzy preferuje profesjonalne dyktafony, ceniąc sobie wysoką jakość nagrań.

Przydatne akcesoria

Jeśli planujemy dużą ilość długich nagrań bez systematycznego zgrywania ich na inny nośnik warto zaopatrzyć się w dodatkową kartę pamięci, jeśli oczywiście nasz sprzęt przewiduje stosowanie takowych. Słuchawki również będą praktycznym dodatkiem, dzięki którym można spokojnie posłuchać nagrań np. podczas podróży zatłoczonym autobusem, bez narażania się na karcące spojrzenia współpasażerów. W przypadku nagrywania w dużym pomieszczeniu cennym gadżetem będzie mikrofon zewnętrzny, który ułatwi zebranie dokładniejszego dźwięku z określonego kierunku. Na rynku pojawiają się różne konfiguracje dyktafonów z innymi urządzeniami. Niektóre z nich to np. dyktafon połączony z pendrivem lub też odtwarzacz MP3 lub MP4 z wbudowanym dyktafonem.