Połączenie czerni i bieli – czy sprawdzi się na ścianie?

Połączenie czerni i bieli.

Jeszcze kilkanaście lat temu mało kto miał w Polsce czarno-białe wnętrza. Przez wiele lat królowały wszelkie odcienie brązu i beżu uzupełnianie często intensywnymi kolorami ścian czy dodatków. Niejednokrotnie malowano ściany na stosunkowo ciemne odcienie niebieskiego, zielonego czy pomarańczowego koloru. Było barwnie i intensywnie ale zarazem ciasno i niejednokrotnie przytłaczająco. Białe ściany i jasne podłogi kojarzyły się z kolei ze sterylną przestrzenią szpitali i zimnym, nudnym stylem.

Nowoczesne spojrzenie na czerń i biel

Wszystko to zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat, kiedy to do Polski zawitała moda na styl skandynawski. Charakterystyczne jasne kolory, stonowane dodatki i naturalne tworzywa przypadły do gustu Polakom, którzy uważniej przyjrzeli się swoim mieszkaniom. Szczególnie młode pokolenia zachwyciły się czystymi, przestronnymi wnętrzami, minimalistycznym wystrojem i wyposażeniem. Umiejętnie zagospodarowana przestrzeń, ocieplona dekoracjami z drewna i naturalnych tkanin przestała przypominać zimną szpitalną salę. Okazało się, że biel wcale nie musi być nudna a w połączeniu z czernią nie wygląda surowo a stylowo i nowocześnie.

Do jakiego stylu pasują czarno-białe obrazy?

Kontrastowe połączenie bieli i czerni na ścianie stosuje się najczęściej za pomocą obrazów. Zwykle ściana pozostaje biała, stanowiąc doskonałe tło dla wyeksponowania sztuki. Z racji tego, że w zasadzie każdy obraz można przedstawić w wersji czarno-białej, malarstwo to pasuje praktycznie do każdego stylu i pomieszczenia. Wystarczy tylko odpowiednio dobrać wzór do stylistyki pomieszczenia. Obrazy czarno-białe stanowią idealne uzupełnienie stylu skandynawskiego. Powinny być stosunkowo proste, minimalistyczne i stonowane. Bardzo dobrze prezentują się rysunki roślin i zwierząt utrzymane w dość surowym, minimalistycznym klimacie. Bardzo popularne stały się w ostatnim czasie motywy liści, które wyglądają rewelacyjnie w dużym formacie, zarówno w wersji kolorowej jak i czarno-białej. Niezwykle modne są również grafiki z sentencjami i hasłami motywacyjnymi. Doskonale prezentują się w salonie czy gabinecie. Nawet tak abstrakcyjna sztuka jak ta przedstawiająca po prostu pojedynczą literę sprawdzi się w stonowanym wnętrzu skandynawskim. Obrazy czarno-białe sprawdzą się również w stylu glamour. Nie muszą być już tak oszczędne w formie, mogą nawiązywać do mody, popkultury i szeroko pojętego luksusu. Oryginalnie i bardzo stylowo prezentują się wizerunki antycznych rzeźb a także czarno-białe akty. Do mieszkań urządzonych w stylu loftowym pasują z kolei czarno-białe grafiki i plakaty, prezentujące figury geometryczne, oryginalne konstrukcje oraz industrialne przedmioty. Obrazy przedstawiające krajobrazy wielkich miast, mostów a także malarstwo o tematyce motoryzacyjnej również rewelacyjnie współgra z aranżacją pofabrycznych mieszkań.

Jak jeszcze łączyć biel i czerń na ścianie?

Obrazy to oczywiście nie jedyny sposób na czarno-białą ścianę. Ciekawym rozwiązaniem są również tapety we wzory geometryczne, pasy oraz motywy zwierzęce utrzymane w kolorystyce czarno-białej. Nie należy jednak z nimi przesadzać gdyż są to bardzo wyraziste wzory i w nadmiarze mogą zaszkodzić wnętrzu. Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie tapety na jednej dużej ścianie a resztę pozostawić białą. Innym pomysłem, który sprawdzi się np. w sypialni jest zastosowanie tapety, np. w czarno-białe pasy tylko do połowy wysokości ściany a od góry pomalować na biało. Dla osób, które lubią sztukaterie ciekawym rozwiązaniem są styropianowe rozety, które można pomalować np. na czarno i stworzyć z nich kompozycje na ścianie. Jest to pomysłowa alternatywa dla obrazów czy fotografii w ramach. A czy należy się bać czarnych ścian? Mało kto decyduje się na pomalowanie pomieszczenia w całości na czarno i jest to zrozumiałe ale pojedyncza ściana w tym stylowym kolorze nie powinna zaszkodzić przestronnemu wnętrzu a z pewnością będzie wyglądać nietuzinkowo.