Szklane witryny do salonu i nie tylko. 7 pomysłów na aranżację witryny

Dawniej witryny i gabloty stanowiły swoistą ekspozycję dla najcenniejszej domowej zastawy stołowej. Zwykle ustawiało je się w kuchni bądź jadalni, gdzie cieszyły oko zarówno gospodarzy, jak i gości. Na szczęście moda na szklane witryny i gabloty powoli wraca, tym razem również na salony. Dowiedz się, jak stworzyć niezwykłe miejsce do przechowywania!

Witryna szklana – tylko do zastawy stołowej?

Witryna to nic innego jak sporych rozmiarów mebel korpusowy, wyposażony w wewnętrzne półki widoczne dzięki przeszklonym frontom. Oprócz zastosowania praktycznego, służącego przechowywaniu cennych przedmiotów, ma ona także charakter ozdobny – nie dość, że doskonale eksponuje ozdoby, to sama w sobie bywa małym dziełem sztuki. Czy można w niej przechowywać jedynie porcelanę i kryształy? Oczywiście, że nie! Obecnie witryna znalazła swoje miejsce nie tylko w jadalni, czy kuchni, ale także w salonie, a nawet sypialni. Można więc umieszczać za szkłem różne bibeloty, pamiątki z wakacji, a nawet książki.

Witryna szklana do salonu – pomysły na aranżację

Gablota dopasowana kolorystycznie do zestawu mebli w danym pomieszczeniu nieco wtopi się w całokształt, dzięki czemu będzie stanowić jedynie tło dla rzeczy schowanych w środku, sama nie rzucając się w oczy. Zwykle skromne witryny sprawdzają się idealnie do minimalistycznych pokojów, urządzanych także w stylu skandynawskim lub nowoczesnym.

Czasem witryna stanowi główny element ozdobny na tle innych mebli w pomieszczeniu. Dzieje się tak najczęściej w jadalni czy kuchni, gdzie pozostałe elementy mają raczej charakter użytkowy. Wówczas możesz pozwolić sobie na zabawę kolorem czy kształtem – mocny akcent zdecydowanie przyciągać będzie wzrok! Intensywne barwy czy niezwykłe kształty to także świetna opcja w pokojach dziennych, urządzanych w niezwykle modnym stylu eklektycznym. Takie akcenty są tam mile widziane!

Witryna do salonu – wisząca, wolnostojąca, kolumnowa

Rodzajów witryn i gablot jest bardzo dużo – ich wybór powinien być uzależniony od reszty mebli, wystroju panującego w docelowym pomieszczeniu, wielkości pokoju i wolnego miejsca, a także przeznaczenia samego mebla.

Dla przykładu – w małym salonie o średnim dostępie do światła dziennego, doskonale sprawdzą się witryny na wysokich nóżkach, wykonane z jasnego drewna bądź metalu, posiadające duży panel szklany na froncie. Dzięki temu sprawią wrażenie lżejszych niż w rzeczywistości i nie spowodują wizualnego „obciążenia”. Mniejsze, wiszące witryny to doskonała opcja w pokojach, w których jest niewiele miejsca na podłodze. Ustawienie ich na odpowiedniej wysokości gwarantuje świetną ekspozycję znajdujących się w środku przedmiotów.

Nowoczesne witryny do salonu – niezwykle modne DIY

Coraz częściej wracamy do dawnych rzeczy – mody, jedzenia, muzyki czy mebli. Wszystkie te rzeczy z minionej epoki wydają się mieć duszę i charakter. Dlatego bardzo popularne stało się w ostatnich czasach odnawianie starych mebli i dawanie im drugiego życia.

Witryny są jednym z najchętniej przerabianych mebli. Można je postarzyć jeszcze bardziej szlifowaniem lub pomalować na pastelowy kolor, by zyskać ciekawe i oryginalne połączenie z resztą wystroju w pomieszczeniu. Pomysłów na meblowe DIY jest znacznie więcej. Jeżeli tylko uda ci się zdobyć starą witrynę, spróbuj swoich sił i tchnij w nią nowe życie, a z pewnością posłuży ci przez długie lata! Jeżeli jednak wolisz kupić nowy mebel, zapoznaj się z ofertą sklepu https://www.empik.com/dom-i-ogrod/meble/witryny,395332,s.