System condo. Co warto o nim wiedzieć?

apartament system condo

Inwestowanie w nieruchomości dla wielu osób jest jednym z najbezpieczniejszych sposobów lokowania oszczędności. Ze względu na rosnącą inflację i niestabilną sytuację gospodarczo-ekonomiczną w odpowiedzi na potrzeby rynku powstał stosunkowo nowy obecnie segment branży nieruchomości, jakim jest system condo. Obecnie staje się on coraz bardziej popularny nie tylko w Polsce, ale również w innych krajach, ponieważ umożliwia inwestorom stały zarobek na zakupionym apartamencie. Z tego powodu w Polsce budowanych jest coraz więcej lokali dostępnych w systemie condo. Na czym jednak dokładnie polega ten sposób inwestowania i czym jest system condo? Podpowiadamy.

Co to jest system condo?

Od pewnego czasu na rynku nieruchomości dostępne są hotele i apartamenty w systemie condo. Wielu inwestorów nie do końca jednak zdaje sobie sprawę z tego, z czym wiążą się tego typu inwestycje. Samo słowo condo to skrócona wersja od słowa condominium będącego zlepkiem słów współ- oraz panowanie. Kombinacja ta świetnie oddaje charakter tego systemu, ponieważ polega on na tym, że właściciele prywatnych mieszkań, jednocześnie są współwłaścicielami części wspólnych, takich jak na przykład baseny, windy czy siłownie. 

System condo w Polsce jednak najczęściej odnosi się do sytuacji, w której kupując na przykład apartament w hotelu, jesteśmy właścicielem jednego z lokali w budynku oraz udziałów w części wspólnej, a jednocześnie możemy na nich zarabiać. Obecnie obiekty dostępne w systemie condo to na przykład Krynica apartament, w przypadku którego możemy pomnażać swój kapitał poprzez kupno apartamentu w górskim kurorcie, wybierając jeden z dostępnych modeli zarabiania.

Jak zarabiać na apartamentach condo?

Inwestowanie w apartamenty w chętnie odwiedzanych przez turystów kurortach do niedawna było sposobem pomnażania oszczędności, z którego mogli korzystać tylko bardzo bogaci ludzie, których było stać na budowę hotelu lub apartamentowca, a więc zainwestowanie nawet kilkudziesięciu milionów złotych w taką nieruchomość. Obecnie jednak również inwestorzy posiadający mniejszy kapitał mogą czerpać zyski z wynajmu apartamentów w luksusowych kurortach w różnych regionach naszego kraju. System condo jest alternatywą, która oferuje połączenie hoteli oraz mieszkań w condohotel. Model ten łączy funkcję hotelu z posiadaniem nieruchomości. Dlatego deweloper budujący hotel sprzedaje lokale znajdujące się w budynku na prywatną własność, a inwestor może zacząć zarabiać w branży turystycznej, dzięki wykupieniu takiego apartamentu. 

Obecnie najczęściej w systemie condo dostępne są dwa modele zarabiania. Oba zakładają, że właściciel apartamentu nie musi samodzielnie zajmować się obsługą gości, lecz zadanie to należy do doświadczonego operatora. W pierwszym przypadku inwestor może liczyć na stały zysk z elastycznej stopy zwrotu, która wynosi nawet do ośmiu procent. Dodatkowo może skorzystać z kilku pobytów właścicielskich rocznie w takim apartamencie. Drugim wariantem wykorzystywanym w systemie condo jest umowa przydziałowa, w przypadku której właściciel apartamentu partycypuje w 30 do 70% przychodów z lokalu, a jednocześnie może przebywać w nim przez nielimitowaną liczbę dni w roku i liczyć na pomoc doświadczonego operatora.