Rosnąca digitalizacja wielu stanowisk pracy sprawia, że coraz więcej zawodów można wykonywać zdalnie. Do wykonywania zadań potrzebny jest wówczas jedynie laptop i stałe łącze internetowe. Tak pracuje coraz większa liczba programistów, marketerów, czy też sprzedawców, którzy decydują się na zostanie freelancerami. W tym artykule opowiemy więcej o zaletach bycia wolnym strzelcem.
Elastyczny czas pracy
Nie lubisz wstawać wcześnie rano, a szef wymaga żebyś zjawił się w biurze o godzinie 8:00? A może Twój czas największej produktywności przypada na godziny nocne? W przypadku pracy jako freelancer samodzielnie ustalasz swoje godziny pracy, dzięki czemu możesz dopasować je do innych obowiązków, a także własnych preferencji. Wielu pracodawców wymaga od pracownika wykonywania czynności zawodowych przez określoną ilość godzin (na przykład 8), ale nie narzuca im sztywno, kiedy w ciągu dnia należy je wypełnić. Pozwala to przykładowo pracować 4 dni w tygodniu odrobinę dłużej, tak żeby piątek mieć już wolny.
Wyższa stawka niż na etacie
Freelancering zazwyczaj wymaga założenia własnej działalności. Wiąże się to oczywiście z koniecznością wypełniania kilku obowiązków biznesowych, ale przede wszystkim jest to szansa na wynegocjowania wyższej, niż na etacie stawki. Warto do tego dążyć, ponieważ własna firma to nie tylko korzyści, ale również całkiem sporo dodatkowych kosztów.
Praca z dowolnego miejsca
Komputer na kolanach, na głowie kapelusz, a na niebie tropikalne słońce. Taką możliwość pracy posiadają tylko nieliczni freelancerzy. W bardziej przyziemnej wizji wykonywania swoich obowiązków w dowolnym miejscu można udać się do ulubionej kawiarni lub galerii handlowej. Można również pozostać w łóżku i z perspektywy leżącej w wygodnej piżamie załatwiać swoje biznesowe sprawy.
Kto może pracować jako freelancer?
Mimo że pracodawcy w coraz większej liczbie branż otwierają się na freelancering, to wciąż istnieje raczej wąskie grono zawodów, które pozwalają na pracę z dowolnego miejsca w elastycznych godzinach. Dotyczy to przede wszystkim zawodów związanych z marketingiem, programowaniem i nowymi technologiami. Kto może pracować jako freelancer?
copywriter,
programista,
grafik,
księgowa,
marketer,
sprzedawca,
prawnik.
Do tego grona dołączyć można również wirtualnych asystentów oraz rekruterów, którzy często stacjonarne obowiązki łączą z tymi wykonywanymi przez internet. Według badań, taki sposób działania korzystnie wpływa na samopoczucie pracownika, a tym samym podnosi jego wydajność.