Działanie systemu opieki zdrowotnej w Polsce może być skomplikowane do zrozumienia dla niewtajemniczonej osoby. Wiąże się z dużą ilością dokumentów, pojęć, struktur i różnych zasad oraz nieoczywistych wyjątków. Łatwo pogubić się w tym, który specjalista przyjmuje natychmiastowo, a do którego potrzebne jest skierowanie. Jak sprawa wygląda w przypadku okulisty?
Czy okulista przyjmuje bez skierowania?
Jeśli chcemy skorzystać z usług poradni okulistycznej w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia posiadanie odpowiedniego skierowania jest warunkiem koniecznym. Może być ono dostarczone w formie papierowej lub elektronicznej, ale okazanie go jest obowiązkowe podczas rejestracji u okulisty. Wystawić je może lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (inaczej mówiąc lekarz rodzinny), a także każdy specjalista mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie usług zdrowotnych. Okulista w Poznaniu NFZ nie przyjmuje bez skierowania.
Kiedy zakład opieki zdrowotnej może wystawić skierowanie do okulisty?
Lekarz pierwszego kontaktu wystawia skierowanie do okulisty, kiedy uzna, że dolegliwości zgłaszane przez pacjenta są związane z narządem wzroku. Zakład Opieki Zdrowotnej Oftalmus udziela swoich świadczeń każdemu, kto takie skierowanie posiada. Inni specjaliści pod opieką, których znajduje się pacjent również mogą wystawić skierowanie na leczenie lub konsultację okulistyczną, kiedy zadecydują, że jest ona potrzebna w toku leczenia innego schorzenia.
Kiedy wybrać się po skierowanie do okulisty?
Przy postępowaniu każdego schorzenia istotny jest czas reakcji, dlatego jeśli tylko pojawiają się jakieś niepokojące objawy związane z oczami należy natychmiast umówić się na konsultację u lekarza pierwszego kontaktu i dokładnie odpowiedzieć mu o dolegliwościach. Wiele poważnych chorób jest w początkowej fazie niegroźna i łatwo wyleczalna. Z tego powodu diagnostykę należy rozpocząć jak najszybciej. W sytuacji zagrożenia zdrowia nie ma czasu na wątpliwości ani zwlekanie