Montaż fotowoltaiki – jak przebiega?

fotowoltaika

Fotowoltaika to nie tylko inwestycja w odnawialne źródła energii, ale również inwestycja w energooszczędny budynek. Rosnące ceny prądu powodują, że poszukiwane są możliwości oszczędzania. Takie daje fotowoltaika. Jak przebiega montaż paneli?

Montaż paneli fotowoltaicznych – zasady

Najważniejsze jest, aby znaleźć odpowiednio optymalne miejsce na montaż paneli fotowoltaicznych. Udany montaż fotowoltaiki w Kielcach to podstawa sukcesu optymalnego działania. Częstym błędem jest umieszczanie zbyt dużej ilości paneli na małej przestrzeni. Należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznej odległości pomiędzy panelami. Ułatwi to nie tylko późniejsze prace konserwatorskie, ale wpłynie również na efektywność działania całej instalacji.

Ważny jest także odstęp między podłożem a panelem. Powinien wynosić co najmniej 15 cm. Dzięki temu instalacja nie będzie się przegrzewać, gdyż ogniwa będą miały zapewnioną odpowiednia wentylację. Montując panele, nie warto oszczędzać na materiałach. Tylko solidne haki i stelaże mocujące zapewnią wieloletnią trwałość.

Jak wygląda montaż instalacji fotowoltaicznej?

Montując instalację fotowoltaiczną, należy robić to powoli i według ustalonego planu. Prace powinny być uzależnione od warunków pogodowych. Ważne, by nie ingerować w strukturę dachu. Podczas montażu paneli, instalacje odgromowe w Kielcach nie powinny zostać uszkodzone. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, muszą zostać naprawione.

Pierwszy etap do przygotowanie konstrukcji wspornej, czyli przygotowanie odpowiedniego stelażu, który utrzyma całą instalację. Następnie pracownicy rozkładają okablowanie. Ważna jest osłona przewodów, chroniąca je przed wilgocią czy skrajnymi temperaturami. W domu montowany jest falownik, za pomocą którego można zarządzać całą instalacją. Montaż paneli fotowoltaicznych to kolejny punkt. Po tym następuje podłączenie instalacji do sieci. Wymaga to zgłoszenia do odpowiedniego operatora, a także wymiany licznika na dwukierunkowy. Musi zostać także podpisana nowa umowa z operatorem. Następny krok to weryfikacja poprawnego działania instalacji i pomiar jej wydajności.