Wszystkie perfumy posiadają swój indywidualny i wyjątkowy charakter. Jak się okazuje – mogą one definiować również nasze wybory. Samo stwierdzenie ,,nuty zapachowe” kojarzą się z aspektem muzycznym. Czy słusznie? Podpowiadamy, co jeszcze warto o nich wiedzieć.
Nuty zapachowe – gdzie można je spotkać?
Nuty zapachowe są jednocześnie bazą, uzupełnieniem i wykończeniem całego produktu, jakimi są perfumy. Rynek jest niezwykle obfity w wybór różnych typów zapachów, jednak każde z nich są na swój sposób wyjątkowe. Jednym z nich jest Lancome la nuit tresor musc diamant, które dzięki woni białej róży niezwykle otula skórę, lecz dodaje jej także miękkości i aksamitnego wykończenia.
Innym przykładem może być także Lancome aura, którego starannie dobrane komponenty dopasują się do każdej kobiety. Ekstrakt z wanilii, bourbon czy esencja płatków róży Isparta pochodzą ze zrównoważonych źródeł, a skóra jest odpowiednio zadbana. Idealnie sprawdzi się dla kobiet z charakterem, które lubią jednak swoją wewnętrzną wrażliwość i delikatność.
Typologia nut zapachowych
Każdy z zapachów składa się z trzech podstawowych elementów, jakimi są nuty zapachowe. Jest to zbiór pewnych woni, które odczuwalne są w trakcie kontaktu ze skórą. Ich koncepcja polega na założeniu, iż jeden element, który jest składową kompozycji perfum wyróżnia się szybkością parowania, czyli trwałością produktu. Dzięki nutom zapachowym może dokładnie określić moment, w którym konkretne komponenty są najbardziej wyczuwalne.
Wąchając konkretne perfumy na początku odczuwalna jest nuta górna, tak zwana nuta głowy. Następnie można wyczuć nutę środkową, czyli nutę serca, a na samym końcu nutę bazy. Pierwsza z nich ma niezwykle duże znaczenie, ponieważ to dzięki niej kreuje się pierwsze wrażenie o produkcie. Na początku jest bardzo intensywna, lecz zapach szybko się ulatnia. Na skórze wyczuwalna jest do pół godziny. Zwykle zawiera w sobie owoce, które nadają świeżości i lekkości.
Kolejna z nich, czyli nuta serca, jest połączeniem dwóch pozostałych, jednak jest przede wszystkim ich uzupełnieniem. Można ją poczuć po około 10 minutach od użycia perfum. Najważniejszymi składnikami są zwykle dodatki korzenne oraz kwiatowe. Ich największa intensywność utrzymuje się do dwóch godzin.
Nuta bazy jest ostatnim etapem odczuwalności perfum. Można ją wyczuć po 20 minutach. Nie jest bardzo intensywna, ale to ona decyduje o charakterze całego produktu. Z tego powodu kreatorzy perfum od niej zaczynają proces produkcji. Uwalnia się najdłużej, bo aż do kilkunastu godzin. W skład tej nuty wchodzą leśne żywice, wanilia, a także przyprawy drzewne i korzenne.