Kiedy konieczna jest regeneracja DPF w samochodzie?

regeneracja dpf

Ruch uliczny, a szczególnie przejeżdżające samochody wyposażone w silniki wysokoprężne, często są źródłem znacznego zanieczyszczenia powietrza. Aby temu przeciwdziałać, zaczęto wyposażać je w specjalne filtry cząstek stałych, które miały pracować skutecznie, długo i bezawaryjnie. Okazało się jednak, że filtry DPF zapychają się i wymagają wymiany lub regeneracji, aby silnik nie emitował szkodliwych substancji. Sprawdź, kiedy trzeba zregenerować DPF w samochodzie. 

Od czego zależy czas pracy filtra DPF

Silniki wysokoprężne, które zdobyły ogromną popularność wśród producentów samochodów osobowych, nie były pierwotnie kierowane na ten rynek. Ich projektanci zdawali sobie sprawę, że najlepsze rezultaty uzyskuje się, jeśli takie silniki pracują pod stałym obciążeniem przez możliwie długi czas. Jazda samochodem w warunkach miejskich nie spełnia takich wymogów i dlatego paliwo nie jest spalane zupełnie, a efektem jest duży udział cząstek stałych.

Aby rozwiązać ten problem, montuje się filtry cząstek stałych, które z czasem ulegają zanieczyszczeniu i przestają spełniać swoją funkcję. Regeneracja DPF w Dobczycach polega na wyczyszczeniu filtra i wymianie elementów aktywnych, dzięki czemu urządzenie znów może poprawnie pracować i wychwytywać toksyczne cząsteczki ze spalin. Im niższa jakość paliwa, gorszy stan techniczny samochodu i mniej płynna jazda, tym częściej trzeba regenerować DPF.

Jak zmniejszyć uciążliwość samochodu dla środowiska

Każdy samochód wyposażony w silnik Diesla posiada również filtr cząsteczek stałych. Ich niewłaściwe działanie wskutek zapchania się ma znaczny wpływ na zanieczyszczenie powietrza i zjawisko smogu. Firma DPF Wrześniak w swojej ofercie ma usługę, która polega na dokładnym usunięciu z filtra zalegających w nim cząstek. Dzięki temu znacznie zmniejsza się uciążliwość ekologiczna samochodu.

Jeśli jesteś właścicielem samochodu wyposażonego w silnik wysokoprężny, umów się na wizytę i sprawdź, w jakim stanie jest zamontowany w nim filtr cząsteczek stałych. W ten sposób wpłyniesz na jakość spalin, które emituje Twój samochód i obniżysz zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, którym oddychasz.