W każdym samochodzie niezbędnym komponentem jego wyposażenia jest chłodnica oleju. W wielu sytuacjach jest ona kluczowym elementem prawidłowego działania samochodu, dlatego tak ważne jest, by przy wyborze części zamiennych kierować się ich jakością, solidnym wykonaniem, dopasowaniem i kompatybilnością z konkretnym pojazdem. Jak właściwie działa wspomniany komponent i dlaczego jest on tak istotny?
Zastosowanie chłodnicy oleju
Komponent, jakim jest chłodnica oleju z wentylatorem, ma przede wszystkim za zadanie utrzymać prawidłowy poziom temperatury substancji, które są niezbędne do uruchomienia pojazdu i jego funkcjonowania. Jest to w głównej mierze olej, którego temperatura musi być pod stałą kontrolą i utrzymywać się na wyznaczonym poziomie. W przeciwnym razie może dojść do poważnej awarii samochodu. W sytuacji, gdy pojazd jest uruchomiony, olej wykorzystywany do prawidłowej pracy poszczególnych układów i eksploatacji silnika musi być na ustalonym, bezpiecznym poziomie. Jak działa sama chłodnica? Do jej funkcjonowania jest potrzebne sprężone powietrze. Jej zadaniem jest wytwarzanie chłodu, który służy do obniżenia temperatury oleju.
Wentylator — jego funkcja w chłodnicy oleju
Kolejnym urządzeniem, które ma istotny wpływ na działanie i funkcjonowanie chłodnicy, jest wentylator chłodnicy oleju. Mimo iż komponent ten nie jest skomplikowany, bardzo ważne jest, by był w pełni sprawny. W przeciwnym razie może dojść do sytuacji, w której silnik przestaje działać lub ulega przegrzaniu. Dzięki wentylatorowi można bowiem zwiększyć przepływ oleju przez chłodnicę, tym samym sprawniej regulując jego temperaturę. W zależności od sposobu mocowania można spotkać się z modelami pchającymi i ciągnącymi. Te pierwsze montowane są przed chłodnicą, a te drugie za nią. Wybór odpowiedniego, dopasowanego rozwiązania jest kluczowy, by zapewnić silnikowi właściwe chłodzenie i bezawaryjną pracę wspomnianego układu. Jeżeli nie masz wiedzy na ten temat, zasięgnij porady fachowca.