Fototyp skóry – o czym mowa w praktyce i jak go określić?

Poznanie fototypu naszej skóry jest bardzo pomocne na drodze do określenia, w jakim stopniu jest ona narażona na szkodliwe działanie promieni UV. Wyróżniamy 6 fototypów – o jakich mowa? Podpowiadamy.

Określenie fototypu skóry

Fototyp skóry można określić bazując na ilości melaniny w skórze, co oznacza w praktyce, że mówimy o barwniku odpowiedzialnym między innymi za powstawanie opalenizny. Malenina warunkuje wybór dedykowanych skórze kosmetyków pielęgnacyjnych oraz ochronnych, jak również definiuje koloryt opalenizny. Nie bez znaczenia pozostaje także ryzyko podrażnień, jakie mogą powstać na skórze po opalaniu. Oparzenia mogą wystąpić na skórze o każdym fototypie niemniej na pewno podejmując odpowiednie działania dedykowane indywidualnym predyspozycjom możemy temu zapobiegać. Na pewno bez względu na to o jakim fototypie mówimy musimy postawić na świadomą ekspozycję słoneczną. W praktyce oznacza to, że nie powinniśmy opalać się w godzinach między 11 a 14, kiedy słońce operuje najbardziej intensywnie.

Rodzaje fototypów

Fototyp I – mowa o nim w przypadku bardzo jasnej skóry. Kiedy mamy do czynienia już z pierwszymi promieniami słonecznymi, wówczas może dojść już do podrażnienia, które spowoduje pojawienie się piegów nie tylko na twarzy, ale także na innych partiach naszego ciała. Jeśli mamy fototyp I wówczas opalamy się najczęściej na czerwono i nie ma mowy o brązowieniu skóry. Potrzebne jest więc korzystanie z najwyższej wartości ochrony przeciwsłonecznej. Fototyp II to taki w którym ryzyko poparzeń słonecznych jest mniejsze, ale nadal duże. Skóra ma jasny odcień przed opalaniem, ma także skłonność do pojawiania się piegów, ale po zaczerwienieniu może się opalić. Fototyp III (środkowoeuropejski) to taki w którym skóra jest ciemniejsza niż w przypadku II, a opala się dość łatwo, chociaż może dojść do przejściowych zaczerwienień. Fototyp IV (południowoeuropejski) bardzo dobrze toleruje słońce, podobnie jak V. Skóra o tym fototypie rzadko ulega poparzeniom. Fototyp VI (afrykański) to bardzo ciemna skóra, która nigdy się nie opala.