Gładka skóra pozbawiona niedoskonałości to marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Częstym problemem z jakim borykają się młodzi i starsi są zaskórniki. Czym one są i jak z nimi walczyć? Jakie produkty sprawdzą się w walce z zaskórnikami? Czy uzyskanie nieskazitelnie gładkiej skóry jest możliwe?
Zaskórniki otwarte – problem nie tylko nastolatków
Pojawiające się na brodzie, nosie czy czole popularne wągry to nic innego jak zaskórniki otwarte. To problem, który nie dotyczy jedynie nastolatków. Zaskórniki otwarte powstają w wyniku nagromadzenia się zrogowaciałego naskórka i sebum w mieszkach włosowych. Jedną z przyczyn powstawania zatkanych porów jest nadmierny łojotok skóry. Skóra przetłuszczająca się, tłusta ma tendencje do nadmiernego wydzielania sebum. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka: stres, zła dieta, brak demakijażu i oczyszczania skóry twarzy, źle dobrana pielęgnacja, zmiany hormonalne. Dlatego też ceramidy w kosmetykach to ważny składnik, który pomaga walczyć z zapchanymi porami i przywraca odpowiednie nawilżenie skórze.
Przy cerze tłustej lub ze skłonnościami do przetłuszczania się, ważny jest odpowiedni dobór kosmetyków. Nie powinny zawierać substancji komodogennych, czyli parafiny, wazeliny, silikonów lanoliny. Niektóre tłuszcze, takie jak: olej kokosowy, z awokado czy ze słodkich migdałów, również może prowadzić do nadmiernego powstawania zaskórników.
Jak pozbyć się zaskórników?
Jednym z najważniejszych kroków w walce z zaskórnikami jest odpowiednia pielęgnacja. To ważne, by była dobrana do typu cery. Warto zwracać uwagę na skład kosmetyków. Naturalne substancje, pochodzenia roślinnego to najważniejsza broń, która pomoże pokonać zaskórniki otwarte. Ważne jest aby regularnie oczyszczać twarz, ale nie wolno używać do tego celu zbyt agresywnego żelu do mycia twarzy, na przykład na bazie alkoholu. W przypadku zaskórników nie należy jednak zapominać o regularnym nawilżeniu twarzy. Odpowiednie nawilżenie jest w stanie wyregulować pracę gruczołów łojowych i zmniejszyć wydzielanie sebum.
Walcząc z zaskórnikami, warto rozważyć poddanie się profesjonalnym zabiegom. Mikrodembrazja, peeling kawitacyjny czy peeling chemiczny pomagają usunąć nadmiar martwego naskórka i oczyścić pory. Istnieją także domowe sposoby na zaskórniki. Można przygotować popularna parówkę na twarz, która pomoże rozszerzyć pory. Zadowalające efekty może przynieść także maseczka z żelatyny i jajka.
Lepiej unikać wyciskania zaskórników. Wyciskając niedoskonałości, uszkadzamy skórę, co prowadzi do powstania niewielkiej rany, która może pozostawić po sobie bliznę. Rana może ulec zakażeniu przez bakterie, co spowoduje kolejne problemy skórne.