Zabawki ze sklejki – dlaczego warto w nie inwestować?

zabawki

Zabawki ze sklejki to alternatywa dla tańszych plastikowych zabawek. Są one nie tylko wytrzymalsze, ale również bezpieczniejsze dla samych dzieci. Nic więc dziwnego, że coraz więcej rodziców, decyduje się na ich zakup.

Czym wyróżniają się zabawki ze sklejki?

Sklejka jest rodzajem drewna wykonanym z cienkich warstw forniru drewnianego, które są sklejane i prasowane pod wpływem ciepła i ciśnienia. Często te arkusze sklejki są szlifowane, aby uzyskać gładkie wykończenie. Ze względu na naturalne słoje biegnące w różnych kierunkach, ze sklejki można wykonać mnóstwo wspaniałych projektów – przykładem mogą być wyjątkowe zabawki.

Popularne zabawki ze sklejki są wykonane z drewna zwanego płytą wiórową, która powstaje przez połączenie małych kawałków drewna w jeden lity arkusz. Następnie jest ona prasowana pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze, tworząc solidny blok, który może być wykorzystywany w budownictwie, meblarstwie lub jako części zabawek. Ponieważ płyta wiórowa jest cięższa od zwykłej sklejki, po podniesieniu ma większą masę, dzięki czemu jest bardziej wytrzymała.

Jakie są zalety zabawek ze sklejki?

Zabawki ze sklejki stają się coraz bardziej popularne w ostatnich latach, ponieważ rodzice szukają materiałów alternatywnych do plastiku, który tak często kojarzy się z tanimi zabawkami – przykładem może być wózek drewniany drabiniasty.

Sklejka ma kilka zalet w porównaniu z plastikiem: jest bezpieczniejsza (ponieważ nie zawiera żadnych szkodliwych substancji), jest bardziej wytrzymała (można ją szlifować i malować bez pękania lub łamania), jest bardziej przyjazna dla środowiska (jest wykonana z odnawialnych źródeł drewna) i jest mocniejsza – może wytrzymać uderzenia i wstrząsy, które złamałyby plastikową zabawkę.

Sklejka jest też tańsza niż plastik – można zrobić zabawkowy samochód ze sklejki za kilkanaście złotych, podczas gdy taki sam samochód wykonany z plastiku kosztowałby co najmniej dwa razy tyle.