Kobiety mają znacznie większy wybór od mężczyzn, jeśli chodzi o metody antykoncepcji. Panowie oprócz najpopularniejszych prezerwatyw mogą wybrać także wazektomię. To bardzo skuteczna metoda zapobiegająca zajściu partnerki w ciążę. Decyduje się na nią coraz więcej osób. Na czym to wszystko polega?
Wazektomia – co to jest?
Wazektomia to zabieg podwiązania nasieniowodów u mężczyzn. Wykonuje go androlog, czyli lekarz zajmujący się męskimi narządami płciowymi. To metoda antykoncepcji o bardzo wysokiej skuteczności, która wynosi aż 99%. Szczególnie często na zabieg decydują się mężczyźni w USA.
Wazektomia jest całkowicie bezpieczna i nie należy się jej obawiać. Można wykonać ją bez użycia skalpela, dzięki czemu szybko powraca się do pełnej sprawności. Androlodzy z dużych miast, poza wazektomią, często wykonują także obrzezanie w Krakowie, Warszawie czy Wrocławiu. Ma to miejsce przy różnego rodzaju schorzeniach, a także ze względów estetycznych.
Jak wykonuje się wazektomię?
Przed wykonaniem wazektomii trzeba wykonać pakiet podstawowych badań, aby upewnić się, że pacjent nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dziś zabiegi te wykonuje się nieinwazyjnie i przy znieczuleniu moszny. Wazektomia polega na tym, że lekarz wprowadza przez skórę specjalny przyrząd, którym podcina nasieniowody.
Skóra jest tak słabo naruszona, że nie trzeba jej zszywać. Po zabiegu do nasienia mężczyzny nie przedostają się plemniki. W związku z tym nie dochodzi także do ich transmisji w narządach płciowych kobiety. Wazektomia trwa zwykle maksymalnie kilkanaście minut.
Ile trwa rekonwalescencja po wazektomii?
Wazektomia nie jest zabiegiem inwazyjnym. Po jej wykonaniu pacjent może udać się od razu do domu. Zaleca się odpoczynek i unikanie dużego wysiłku fizycznego przez co najmniej kilka dni. Powrót do współżycia seksualnego zwykle następuje około tygodnia po zabiegu. Zależy to od stanu danego pacjenta.
Wazektomia to wysoce skuteczna i zupełnie bezpieczna forma antykoncepcji dla mężczyzn. Zabiegu nie należy się obawiać, ponieważ wykonuje się go szybko i nieinwazyjnie.