Wycinanie kształtów w blachach jest bardzo dobrym sposobem na to, aby skutecznie przygotować wybrane przez nas elementy do maszyn czy urządzeń, ale również elementów dekoracyjnych, które są powszechnie wykorzystywane w szeroko rozumianej branży budowlanej. Można przy tym korzystać zarówno z metody ręcznej, jak również mechanicznej.
Budowlana, dekoratorska, energetyczna, motoryzacyjna czy szeroko rozumiana rolnicza – ilość branż, w których wykorzystywane są gotowe elementy z blachy jest naprawdę dużo. Warto więc zwrócić uwagę na to, jaką metodą wykonywana jest obróbka blach, gdyż to będzie miało ogromny wpływ na to, jak elementy będą nie tylko wyglądać, ale przede wszystkim się zachowywać.
W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na to, że blacha jest materiałem różnorodnym, posiadającym różne właściwości. Składy budowlane oraz specjalistyczne sklepy ze stalą oferują różnorodne ich rodzaje.
Cięcie laserowe – ekonomia plus wygoda
Jedną z najpopularniejszych metod, która pozwala na ekonomiczne wykorzystanie blach oraz wycinanie nawet najbardziej skomplikowanych otworów i kształtów jest wycinanie laserem. Zastosowanie lasera o dużej mocy i precyzyjnie tnącej wiązce, która jest sterowana komputerowo pozwala na cięcie materiałów o różnej grubości oraz innych właściwościach.
Zobacz także: https://infopoint.pl/gdzie-szukac-dobrej-firmy-od-cnc/
Również zdecydowanie trzeba zwracać uwagę na jakość ciecia, które po pierwsze nie powoduje uszkodzenia materiału, po drugie ostrych i poszarpanych krawędzi, po trzecie zapewnia stuprocentową powtarzalność, która jest niezwykle ważna w przypadku, gdy zależy nam na produkcji wielu elementów. Stabilność wymiarowa to zdecydowanie jedno z najważniejszych kryteriów, na które trzeba zwracać uwagę.
Ręczne ciecie kształtów
W niektórych sytuacjach, gdy na przykład mamy do wykonania bardzo małą ilość otworów, które nie wymagają precyzji oraz idealnie równych krawędzi można z powodzeniem zastosować ręczne cięcie. Należy jednak liczyć się z odpowiednim efektem. Do tego należy zdecydowanie doliczyć czas obróbki, możliwość uszkodzenia blachy i konieczność zakupu nowej, wykorzystanie elektronarzędzi, które mamy dostępne w swojej ofercie.
Cięcie kształtów metodą ręczną jest zawsze obarczone ryzykiem, że nie osiągniemy takiego efektu, który wszystkich zadowoli.