Najbardziej znanymi zabytkami Krakowa są między innymi Sukiennice, Wawel, Stare Miasto, jednak zna je już zapewne znaczna większość. Warto zatem wybrać się w nieco mniej uczęszczane miejsca, z daleka od zatłoczonych atrakcji. Widoki mogą być równie piękne, a wrażenia jak najbardziej pozytywne. Nie są to lokalizacje sobie bliskie, lecz kupując bilet całodobowy, na spokojnie można je zwiedzić.
Mniej znane zabytki w Krakowie
W kanonie lektur szkolnych znajduje się dramat Stanisława Wyspiańskiego pt. „Wesele”, a miejscem akcji jest miejscowość Rydlówka, która nie jest częścią fikcji literackiej. Dzięki przeprowadzanym remontom dawny dworek prezentuje się bardzo dobrze oraz idealnie wpisuje się w krakowskie okolice. Każdy zwiedzający może zapoznać się z krótkim filmem dokumentalnym, w której prezentuje się między innymi strój ślubny Jadwigi Mikołajczykówny. Dworek jest udostępniany dla turystów od wtorku do soboty, od godziny 9:30 do 17:00, warto wspomnieć, że we wtorki obowiązują darmowe bilety. Kolejną propozycją dla zwiedzających Kraków jest Muzeum Historii Fotografii, które urządzono w dawnej, zabytkowej strzelnicy. Renowacja budynku była bardzo dobrym krokiem, ponieważ nie dopuszczono wówczas do jego zniszczenia.
W Muzeum można zobaczyć ciekawe wystawy, dzięki którym poznaje się historię tworzenia portretów – począwszy od XIX wieku aż do współczesnego selfie. Podczas wizyty w Krakowie warto zapoznać się z rzeźbami i pomnikami Bronisława Chromego, które tak naprawdę znajdują się w różnych częściach miasta – najwięcej w Parku Decjusza. To wprost idealne miejsce na odpoczynek, wypicie kawy oraz zjedzenie obiadu, nabranie sił na kolejne wycieczki.
Zabytki w Krakowie – gdzie się udać?
Wszystkie zabytki w Krakowie mają swoją magię, przykuwają wzrok wszystkich, a ich poznawanie jest niezwykłą przygodą dla całych rodzin. Na mapie Krakowa znajduje się Nowohuckie Centrum Kultury, w którym można udać się do Galerii Zdzisława Beksińskiego. Dość dziwne formy, ale dzięki temu oryginalne mogą wywoływać różne – niekiedy skrajne emocje. Jednak nie można przejść obok nich całkowicie obojętnie. Takiej wycieczki nie poleca się dzieciom, wystawy dedykowane są dorosłym, ponieważ w wielu przypadkach są po prostu przerażające. Nie każdemu może wystarczyć odwagi do zapoznawania się z twórczością Beksińskiego. Wracając jeszcze do delektowania się idealną kawą, to zabytki w Krakowie dają taką możliwość – na przykład Kawiarnia Pojnarówka urządzona w miejscu secesyjnej szklarni. Dawniej mieściły się tam ogrody należące do Uniwersytetu Rolniczego, obecnie nie ma po nich śladu, co stanowi ogromną stratę. Kawiarnia zwraca na siebie uwagę pomimo niewielkiej powierzchni, zwraca uwagę przytulnością, jasnymi kolorami i spokojem – dlatego stanowi miejsce idealne dla miłośników kawy. Obiektem, o którego istnieniu wie niewielu turystów jest z pewnością Stadion Korony na Podgórzu, który wyróżnia się pod względem architektonicznym. Wyglądem przypomina nieco trybuny kojarzone z antycznym teatrem.