Każdy powinien mieć świadomość, że pot jest naszemu organizmowi potrzebny do utrzymania odpowiedniej temperatury naszego ciała. Jeśli nasze ciało się poci całkiem inaczej niż zwykle, to oznaczać to może jakiś stan chorobowy, ale nie tylko. O czym to może świadczyć? Kiedy się zmienia zapach potu? Warto to sprawdzić.
Nadmierny stres, czy też zaburzenia hormonalne
Ogólnie rzecz biorąc, to pot ludzki ma zapach delikatny. Pot ma za zadanie chłodzić ciało. Aby jego zapach jakoś zniwelować, to powinniśmy użyć odpowiedniego antyperspirantu. Jednak gdy nadmiernie się stresujemy, to kosmetyk tutaj nie pomoże. Przy nadmiernym stresie nasz pot zmienia swój zapach.
Dziwny zapach potu można także wyczuć przy niedoczynności tarczycy, czy też przy innych hormonalnych zaburzeniach. Tarczyca wydziela hormony. To one właśnie regulują przemianę materii, a także pobudzają wytwarzanie cieplnej energii. Przy chorobach tarczycy zwykle występuje nadmierna potliwość.
Zapach potu zmienia się także podczas ciąży, czy też przy menopauzie. Podczas ciąży niezaprzeczalnie wzrasta sama ilość hormonów w naszym organizmie. Zwiększa się na pewno przepływ krwi. U niektórych kobiet po ciąży występuje brzydki zapach potu. Z czego to wynika? Wynika to z pozbywania się nadmiaru wody. Z kolei przy menopauzie dziwny zapach potu jest spowodowany spadkiem w organizmie estrogenów.
Poważne choroby
Czasami zmieniający się zapach potu, może świadczyć o poważnych chorobach. Jedną z nich jest cukrzyca. Insulina odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi. Organizm, aby sobie zapewnić źródło energii, zaczyna korzystać ze wszelkich tłuszczów, które są zawarte w diecie. Przy rozwiniętej, czy też przy cukrzycy nieleczonej może dojść do niebezpiecznego stężenia w organizmie acetonu. Ciało chce się pozbyć substancji i przez to właśnie pojawia się bardzo mocny zapach.
Musimy także wiedzieć, że nadmierna potliwość się pojawia często na początku nowotworowej choroby. Poza zwiększoną ilością potu wydzielanego o dosyć nieprzyjemnym zapachem, u chorego pojawić się może osłabienie, gorączki, a także bóle kości i mięśni. Gdy zauważymy u siebie pewne niepokojące objawy, to powinniśmy czym prędzej udać się do lekarza.
Niektóre osoby nie zwracają uwagi na swój krępujący problem i próbują o nim zapomnieć. Niestety należy ten sygnał płynący z naszego organizmu odebrać. Dzięki temu będzie można nie tylko pozbyć się problemu, ale także będziemy mogli zacząć leczenie swojej choroby. Problemu nie można zostawiać samemu sobie.