Kiedy warto brać pod uwagę projekty domów drewnianych?

Budowa własnego domu to wiele czasu i pieniędzy poświęconych na wybór odpowiedniego miejsca, rozwiązań technologicznych i stylu domu. Dlatego przed ostateczną decyzją warto poznać zalety i wady różnych rozwiązań. Dziś przyjrzymy się projektom domów drewnianych i ich najważniejszym cechom.

Projekty domów drewnianych – koszt budowy

Wiele osób argumentuje, że zaletą domów z drewna jest niski koszt budowy. Prawdą jest, że lekkie, drewniane ściany mniej obciążają fundamenty, można więc szukać oszczędności właśnie w tym miejscu. Wybór tańszych materiałów również może znacząco obniżyć koszt budowy, jednak słabej jakości drewno może sprawić, że budynek będzie mniej odporny na warunki atmosferyczne i po prostu – gorzej będzie spełniać swoją funkcję. Dlatego nie opłaca się szukać oszczędności za wszelką cenę – lepiej wydać więcej na budowę, niż później żałować pobieżnych oszczędności.

Najtańsze w realizacji projekty domów drewnianych to te przewidujące budowę w technologii szkieletowej, droższe są domy z bali. Warto też pamiętać, że sama robocizna może kosztować więcej, niż w przypadku domów murowanych – projekty domów drewnianych i ich realizacja wciąż są jeszcze stosunkowo rzadkie i dość niewiele ekip potrafi je wznosić. Koszt realizacji takich domów jest więc porównywalny do innych technologii i zależy od jakości materiałów, fundamentów czy wyboru pokrycia dachowego.

Projekty domów drewnianych – szczególne cechy

Domy z drewna mają jednak szczególne właściwości, które sprawiają, że mają pewne zalety w porównaniu do murowanych. Przede wszystkim wiele osób podkreśla mikroklimat, który zapewnia drewniana konstrukcja. Drewno w naturalny sposób reguluje wilgotność w domu, co sprawia, że ten jest mniej podatny na pojawianie się grzybów i pleśni. Szczególnie dobrej jakości drewno świetnie sprawdzi się w tej roli. Poza tym drewno stanowi dobrą izolację termiczną, a także akustyczną – oczywiście w celu osiągnięcia optymalnej wydajności energetycznej i tak stosuje się dodatkowe warstwy izolacji, jednak drewno działa tu wspomagająco. Nie mamy więc do czynienia z nagrzanymi czy wychłodzonymi ścianami, co jest częstym problemem w budynkach wzniesionych w innych technologiach.

Warto pamiętać, że drewno przez cały czas „pracuje”. Zachowuje ono pewną sprężystość, co może być odczuwane zwłaszcza podczas silnych wiatrów czy wichury – dobra konstrukcja może być nawet wytrzymalsza niż murowana, jednak wiąże się to z możliwością skrzypienia w konstrukcji – niektórzy widzą w tym pewien urok, niektórym jednak może to przeszkadzać. Ten problem można wyeliminować, o ile zastosuje się odpowiednie izolacje.

Dla kogo polecane są projekty domów drewnianych?

Ze względu na dużą różnorodność projektów, dobre właściwości stosowanego materiału i szybki czas budowy, projekty domów z drewna można polecić właściwie każdemu. Warto pamiętać jednak, że domy z drewna raczej nie mogą być tak duże, jak murowane – osoby marzące o wielkiej rezydencji raczej wybiorą więc inną technologię.

Warto przejrzeć projekty domów drewnianych w katalogach online, np. https://pracownia-projekty.dom.pl/domy_drewniane.html. Drewniane budynki mieszkalne to nie tylko klasyczne, proste domy w stylu wiejskim czy amerykańskim – niektóre projekty domów z drewna to supernowoczesne budynki z dużymi przeszkleniami i modnymi, minimalistycznymi elewacjami. W końcu drewno to materiał, który można wykorzystać w różny sposób, a nowoczesne metody obróbki i wykończenia umożliwiają propozycje, które w niczym nie ustępują innym technologiom.