Jak pielęgnować krzewy borówki amerykańskiej?

Pielęgnacja krzewów borówki amerykańskiej nie jest trudna. Warto jednak zadbać o kilka rzeczy, jeśli chce się otrzymać smaczne owoce. Poznaj kilka porad, jak robić to skutecznie.

Ochrona roślin przed ptakami

Krzewy borówki amerykańskiej są często atakowane przez ptaki. Te uwielbiają ich owoce i chętnie je zjadają, zanim właściciele zdążą zebrać plony. Należy więc chronić krzewy borówki przed szkodnikami. Najlepszym sposobem na to jest pokrycie drzewek specjalną siatką.

Zobacz również: borówka amerykańska odmiany

Siatka przeciw ptakom to lekka tkanina dostępna w różnych rozmiarach i kolorach. Stanowi ona bezpośrednią i bardzo skuteczną ochronę przed ptactwem. Co ważne, można ją kupić w większości sklepów z artykułami ogrodniczymi.

Podlewanie borówki amerykańskiej

Podlewanie borówki amerykańskiej jest ważnym elementem jej pielęgnacji. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w pierwszym roku uprawy – to wówczas zapotrzebowanie na wodę jest największe.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy podlewaniu sadzonki borówki amerykańskiej, jest rodzaj gleby. Borówki dobrze rozwijają się na glebach dobrze zdrenowanych, dlatego należy unikać gleb podmokłych.

Drugą kwestią, którą należy wziąć pod uwagę podczas podlewania krzewów borówki jest kwasowość wody – lepiej sprawdzi się ta o większej kwasowości.

Przycinanie krzewów

Podczas przycinanie krzewów borówki warto pamiętać o jednej zasadzie: pędy, które wydały tegoroczne owoce, nie wydadzą ich ponownie, dlatego należy je usunąć. Należy je przyciąć do samej ziemi. Jeśli u podstawy rośliny pojawiło się dużo nowych przyrostów, warto zredukować je do 3-5 silnych pędów.

Jeśli nie widać nowych przyrostów, należy przyciąć wszystkie pędy z wyjątkiem jednego lub dwóch z każdej łodygi. Pomoże to pobudzić krzewy do wzrostu na wiosnę. Zabiegi te warto wykonywać w miesiącach zimowych lub wczesną wiosną.

Podsumowanie

Podsumowując, borówki są stosunkowo łatwe w uprawie. Są roślinami odpornymi i dobrze znoszą niskie temperatury oraz niewielkie mrozy. Można je uprawiać w gruncie, w pojemnikach lub na podwyższonych grządkach. Jedyne, o czym należy pamiętać to odpowiednie nawadnianie, podlewanie i ochrona krzewów.