Farba bez amoniaku – co to dokładnie znaczy?

wlasciwosci farby do wlosow

Farby bez amoniaku uchodzą za produkty bezpieczne, które są w pełni przyjazne włosom. Koloryzacja przy ich wykorzystaniu nie przesusza włosów, a także ich nie niszczy. Włosy zyskują piękny oraz zdrowy kolor. Jest to świetna alternatywa dla innego rodzaju koloryzacji. Gdy dbamy o kondycję naszych włosów, to farby bez amoniaku wydają się strzałem w dziesiątkę. Powiedzmy sobie o tych farbach nieco więcej.

Czym wyróżniają się farby bez amoniaku?

Farba bez amoniaku jest przyjazna włosom. Jak wskazuje nam sama nazwa, nie zawiera w swoim składzie amoniaku. Czy amoniak jest rzeczywiście taki zły? Jest to jak najbardziej chemiczna substancja. Powoduje ona odchylanie się łusek włosa w ten sposób, aby pigmenty farby wnikały w jego strukturę, usuwając wcześniej pigment naturalny.

Trzeba przyznać, że amoniak ma bardzo nieprzyjemny zapach. Jest to zapach bardzo charakterystyczny. U wielu osób powoduje on alergiczne reakcje. Osoby mocno uczulone na tenże składnik mogą nawet dostać wstrząsu anafilaktycznego. Nie obejdzie się wówczas bez wizyty u lekarza.

Amoniak także osłabia kondycję włosów. Włosy z czasem są coraz bardziej zniszczone, przesuszone, a także stają się łamliwe. Wprowadzenie na rynek farb bez amoniaku daje sporo możliwości koloryzacji. Nie tylko zabezpiecza jednocześnie skórę naszej głowy oraz oczywiście włosy. Farby bez amoniaku można stosować w domu, ale są także używane w salonach fryzjerskich.

O farbach bez amoniaku

Większość kosmetycznych firm nie stosuje już przy produkcji farb do włosów amoniaku. Potrzebny jest jednak składnik, który to rozchyli łuskę włosa. Ułatwia on nową pigmentację. Amoniak bardzo często jest zastępowany MEA. Jest to substancja, która posiada identyczne właściwości, jak właśnie amoniak. Jednocześnie nie jest ona taka niebezpieczna jak amoniak.

Dla niektórych osób farby do włosów bez amoniaku mają jeszcze atutu dodatkowy. Jest to łagodniejszy zapach, a czasami nie jest on wyczuwalny w ogóle. Zdrowa farba, która w składzie nie ma amoniaku, nie powinna także zawierać kilku innego rodzaju składników. Mowa o niklu, jodzie, parabenach, jak i rezorcynie.

Poza amoniakiem powyższe składniki również znajdują się na czarnej liście. Ich obecność, pomimo braku amoniaki powoduje niekorzystne oddziaływanie na farbowanie włosów. Przed koloryzacją włosów upewnić się należy, czy konkretny preparat tychże składników nie zawiera. Warto także, aby farby do włosów bez amoniaków posiadały także składniki regeneracyjne, jak i odżywcze.

Zadbajmy o swoje włosy!