Fala uderzeniowa jest metodą leczenia z zakresy fizykoterapii. Wskazaniem do zabiegu są problemy z przewlekłymi bólami kręgosłupa, zmianami zwyrodnieniowymi stawów, ostrogi piętowe czy łokieć tenisisty. Fala uderzeniowa ma działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne, a także powoduje poprawę krążenia krwi.
Czym jest fala uderzeniowa?
Fala uderzeniowa w Gdyni to zabieg, który wykorzystywany jest w rehabilitacji schorzeń układu narządów ruchu. Fala uderzeniowa to fala akustyczna, definiowana jako fala gwałtownego wzrostu ciśnienia. Jest ona skierowana w miejsce bólu. Przyczynia się do rozpuszczenia zwapniałych fibroblastów i przyczynia się do zwiększonej produkcji kolagenu. W konsekwencji naczynia krwionośne i nerwowe szybciej się regenerują, zmniejszając napięcie mięśni. Rezultatem zabiegu jest działanie przeciwbólowe, przyspieszenie procesu regeneracji tkanek. W wyniku fali uderzeniowej dochodzi do procesu angiogenezy, czyli wytwarzania nowych naczyń krwionośnych.
Na czym polega zabieg z użyciem fali uderzeniowej?
Fala uderzeniowa to zabieg stosowany w fizjoterapii. Jest to zabieg, do którego wskazaniem są różne schorzenia układu narządu ruchu, które zdiagnozowało badanie tężyczki w Gdyni. Wskazaniem są także przedłużające się bóle kręgosłupa, stawów, barku czy łokieć tenisisty.
Zabieg falą uderzeniową wykonywany jest za pomocą specjalnego urządzenia, które emituje fale. Po zebraniu wywiadu i analizie wyników badań, fizykoterapeuta dobiera indywidualnie właściwe parametry zabiegu. Na głowicę, która emituje falę uderzeniową, nakładany jest żel. Głowica przykładana jest bezpośrednio do miejsca bólu. Podczas terapii może pojawić się ból. To, jak duży jest zależy nie tylko od problemów pacjenta, ale również uzależnione jest od zastosowanych parametrów fali uderzeniowej.
Zaleca się, by wykonywać 2-3 zabiegi w tygodniu. Seria obejmuje około pięciu terapii z wykorzystaniem fali uderzeniowej. Fala uderzeniowa to zabieg, który daje dość szybkie rezultaty i wymaga wykonania małej ilości zabiegów. Nie występują żadne skutki uboczne, a pacjentowi przywrócona zostaje sprawność ruchowa.