Dieta dla osób aktywnych fizycznie

Ruch to zdrowie, ale nie osiągniemy zamierzonych efektów pt. dobre samopoczucie i moc energii, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości kalorii, witamin oraz minerałów. Zdrowia, zbilansowana dieta, to absolutna konieczność, która powinna towarzyszyć wysiłkowi fizycznemu. Co więc należy wprowadzić na talerze, jeśli chcemy mądrze uprawiać sport? Podpowiadamy?

Dlaczego odpowiednia dieta jest tak ważna?

Ruch jest bardzo ważny, jeśli chcemy funkcjonować zgodnie z zasadami zdrowego stylu życia. Ma on zbawienny wpływ na kondycję organizmu, metabolizm, układ nerwowy, układ krążenia – można tak długo wymieniać dobrodziejstwa, jakie ze sobą niesie. Jednak bez odpowiednio przygotowanej diety, możemy przysporzyć sobie więcej problemów, niż korzyści.

Odżywianie w sporcie – zarówno wyczynowym, jak i amatorskim pełni naprawdę bardzo istotną rolę. Posiłki powinny być skomponowane w taki sposób, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość energii do ćwiczeń, a poza tym zapewnić utrzymanie kondycji w trakcie treningu, a następnie regenerację oraz odbudowanie braków w organizmie, które pojawiają się po intensywnej aktywności fizycznej.

Jeśli mamy problemy ze skomponowaniem posiłku, wówczas możemy udać się do specjalisty – doradcy żywieniowego, który ułoży nasz jadłospis w oparciu o rodzaj wykonywanej aktywności, jak również ogólną kondycję organizmu. Wiele firm związanych z cateringiem dietetycznym posiada w swojej ofercie tego typu usługi. Można z nich z powodzeniem skorzystać, a następnie zamówić catering pudełkowy. W ten sposób posiłki będą dla nas przygotowywane, a następnie dostarczane we wskazane miejsce.

Szukasz diety odpowiedniej dla ciebie? Odwiedź: Diet4u.pl

Co jeść przed i po treningu?

Przed rozpoczęciem treningu, kiedy na organizm czeka wzmożony wysiłek i po to, aby zgubić tłuszcz, a nie spalić mięśnie? Bez względu na to czy stawiamy na aktywność poranną czy wieczorną, najlepiej jest spożyć posiłek dwie godziny przed aktywnością. Postawmy na węglowodany, ale ich ilość jest uwarunkowana indywidualnymi predyspozycjami. Optymalnie będzie postawić na 2,5 g węglowodanów na kilogram masy ciała dla osób, które ćwiczą regularnie. Jeśli ćwiczymy intensywnie i więcej niż godzinę, wtedy bez problemu możemy sięgnąć po przekąskę. Ta niech złoży się z produktów o wysokim albo umiarkowanym IG.

Po treningu można sięgnąć po produkty, które pomogą nam uzupełnić zapasy glikogenu. Najbardziej korzystnym posiłkiem potreningowym jest ten, który składa się z białek oraz węglowodanów.