Ilość plastiku na świecie jest przerażająca, i z roku na rok wzrasta, szacunki ekologów nie są optymistyczne. Jeśli leży nam na sercu dobro planety, warto walkę z plastikiem zacząć od siebie.
Ogranicz plastik we własnym domu
Zastanówmy się jakie produkty najczęściej i w największych ilościach kupujemy właśnie w plastikowym opakowaniu, najprawdopodobniej okaże się, że będzie to woda butelkowana i choć wiele innych produktów, również ma plastikowe opakowania, to właśnie wodę kupuje się na tyle często, że ilość butelek plastikowych jest znaczącą. Na pocieszenie, to właśnie akurat z wodą i zrezygnowaniem z jej kupowania jest najmniejszy problem. Dlaczego? Ponieważ w sposób łatwy możemy zamienić, tę sklepową w plastikowej butelce na znacznie bardziej ekologiczną, np. stosując we własnym domu filtr do wody.
Filtr do wody- rodzaje
Woda pochodząca z rur wodociągowych jest zbadana, co nie oznacza jednak, że w pełni nadaje się do bezpośredniego spożycia. Większość z nas po prostu tego nie robi, niefiltrowana woda, jest bardzo często po prostu niesmaczna, a jej kolor nie zachęca do spożycia. Dobrym rozwiązaniem jest jej przefiltrowanie przy pomocy filtra do wody, dzięki któremu pozbędziemy się zawartych w niej zanieczyszczeń, ale także chlorowego posmaku, nieciekawego często mętnego koloru, dodatkowo pozbawiając ją kamienia.
Jakie są rodzaje filtrów do wody?
-
Filtry kuchenne- wszystkie te, które doskonale nadadzą się do kuchni, ta najszersza kategorii obejmuje, wszystkie typy filtrów, bez znaczenia czy odwrócona osmoza, jest ich sposobem filtracji, czy zastosowano inny rodzaj. Filtry do wody kuchenne, mogą różnić się wielkością, czy sposobem montażu.
-
Filtry po szafkę zlewozmywakową- ten rodzaj filtrów do wody również znajduje się w powyższej kategorii, ponieważ montuje się go właśnie w kuchni. Filtry do wody pod zlew, charakteryzują się sposobem montażu.
-
Filtr odwrócona osmoza- najczęstszy sposób filtracji wody w filtrach do wody pod zlew. Na jego ogromną popularność wpływa najwyższa skuteczność.
Odwrócona osmoza- woda krystalicznie czysta
Tak jak już wspomniano odwrócona osmoza, jest najchętniej stosowaną metodą filtracji wody, wykorzystywaną zarówno w domach, jak i gastronomii, czy nawet firmach produkujących wodę butelkowaną. Cały proces filtracji opiera się na półprzepuszczalnej membranie, które odfiltrowuje wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w wodzie, tym samym dopuszczając do kranu jedynie krystaliczne czysta wodę. Filtry do wody odwróconej osmozy, charakteryzuje najwyższa skuteczność filtracji, dzięki temu woda nadaje się do bezpośredniego spożycia, a jej smak wzbogaca także potrawy i napoje przygotowywane na jej bazie.
Czy odwrócona osmoza ma wady?
Skoro odwrócona osmoza sprawia, że woda jest 100% czysta, to powinna być to metoda pozbawiona wad. Jednak okazuje się, że tak nie jest. Filtr do wody, wykorzystujący do filtracji odwróconą osmozę, nie bez powodu potrzebuje podłączenia do kanalizacji. W procesie filtracji następuje odrzut wody, jest to strata wody, za którą oczywiście musimy zapłacić. Ponadto odwrócona osmoza pozbawia wodę nie tylko tych złych składników i zanieczyszczeń, ale również tych dobrych i korzystnych dla organizmu, dlatego decydując się na tego typu filtr do wody, warto postawić na taki, który wzbogaci przefiltrowaną wodę w składniki mineralne.
Rezygnacja z wody w plastikowych butelkach na rzecz filtrowanej to dobry krok w stronę matki natury.
Artykuł powstał we współpracy z GoodAIR.pl