Czy dieta 1200 kalorii jest bezpieczna dla zdrowia?

Dieta niskokaloryczna

Kto choć raz nie zastosował diety? Kto nie chciał choć raz uzyskać idealnej wagi dzięki ograniczeniu jedzenia, a przy tym kalorii. Szukając diet, oczekujemy, że efekty odchudzania nastąpią bardzo szybko. Tłumaczymy sobie również, że diety te nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia. Za jedną z bezpieczniejszych diet uznawana jest dieta 1200 kalorii. Pytanie tylko czy rzeczywiście tak jest w praktyce.

Dieta 1200 kalorii

Każda dieta odchudzająca wprowadza pewne ograniczenia. Oznacza to, że osoba podejmująca odchudzanie przy zastosowaniu diety odchudzającej jest zobowiązana do ograniczenia lub też zaprzestania stosowania pewnych składników żywnościowych. Rodzaje składników wyeliminowanych z żywienia są uzależnione od rodzaju diety. Jeśli mamy do czynienia z dietą warzywno- owocową oznacza, że eliminujemy produkty bogate w białko np. mięso, jajka, ryby oraz wiele innych. Skupmy się jednak na diecie 1200 kalorii. Kobiety dzienne zapotrzebowanie na kalorie to około 2100-2500 kalorii dziennie. Ile kalorii dziennie powinna spożyć kobieta jest możliwe przy obliczeniu PPM.

Jeśli jednak kobieta ma zapotrzebowanie na 2000 kalorii, a ograniczy się do 1200 kalorii, przy tym podejmie się ćwiczeń fizycznych i np. spali 400 kalorii, to możemy zauważyć, że wystąpi tutaj duży brak kalorii w dziennym żywieniu. Oznacza to w praktyce, że w organizmie zaczyna brakować bardzo ważnych składników, zaczyna brakować podstawowego surowca do wytwarzania energii. Efekt jest taki, że nasz organizm rozpoznaje zagrożenie i zamiast spalać tkankę tłuszczową, zaczyna ją gromadzić. Ponadto wiele osób, które tą dietę stosuje, popełnia jeszcze dwa zasadnicze błędy. Je tylko do godziny 18, a potem mimo odczuwania głodu nie je. Po wykonaniu ćwiczeń, nie spożywa posiłku twierdząc, że spowoduje to tycie, a nie chudnięcie. Dlaczego ten tok myślenia jest błędny? Jeść można maksymalnie do 40 minut przed pójściem spać. Jeśli planujemy położyć się spać o 23 nic nie stoi na przeszkodzie aby zjeść lekki posiłek o 22. Po ćwiczeniach należy dostarczyć organizmowi posiłek bogaty w białko, który przyśpieszy powstawanie mięśni, a zatrzyma rozwój tkanki tłuszczowej. Takim produktem może być np. chudy twaróg.

Dieta a bezpieczeństwo

Podsumowując zatem nie ma diety bezpiecznej, która wprowadza ograniczenia kaloryczne nie pozwalające na zaspokojenie dziennego zapotrzebowania. Warto ćwiczyć, ograniczyć złe cukry, spożywać produkty jak najmniej przetworzone, zdrowe. Przy zdrowym trybie życia, odpowiedniej formie wysiłku uzyskamy efekt odchudzenia nie tylko zdrowo, ale będzie to efekt długofalowy.