Cukrzyca jest chorobą o przewlekłym charakterze. Mamy do czynienia z dwoma typami cukrzycy – cukrzycą typu 2, a także z cukrzycą typu 1. Cukrzyca typu 1 występuje znacznie rzadziej i chorobą autoimmunizacyjną. Natomiast częściej występuje cukrzyca typu 2, która jest chorobą o podłożu genetycznym. Do jej wystąpienia może przyczynić się również otyłość, a także niski poziom aktywności fizycznej. Cukrzyca objawia się między innymi specyficznymi zmianami skórnymi. Od typu cukrzycy zależy, jaki charakter będą miały te zmiany. Jakie są zmiany skórne spowodowane cukrzycą?
Zmiany skórne występujące przy chorobie cukrzycowej – przyczyny
Zastanówmy się w pierwszej kolejności, jakie są przyczyny powstawania zmian skórnych, które towarzyszą cukrzycy. Przede wszystkim choroba ta wpływa na pojawienie się wielu zmian w funkcjonowaniu skóry. Przy cukrzycy występuje wysoki poziom glukozy, a ta hamuje proliferację komórek naskórka, a także syntezę białek. W dalszej kolejności wysoki poziom glukozy wpływa również na apoptozę komórek nabłonkowych. Taka sytuacja wpływa na to, że skóra osoby chorej na cukrzycę jest w znacznej mierze przesuszona, a także podatna na różnego rodzaju uszkodzenia i infekcje.
Jakie zmiany skórne towarzyszą cukrzycy?
Przede wszystkim charakterystyczną zmiana skórą towarzyszącą cukrzycy jest tzw. rogowacenie ciemne. Objaw ten charakteryzuje się brunatnymi plamami na skórze, które możemy zlokalizować choćby pod pachami, czy też w okolicy karku. Mają one charakter zgrubień. Cukrzycy mogą również towarzyszyć brązowe plamy, które najczęściej możemy lokalizować na piszczelach. Objaw jest związany z powikłaniami cukrzycy o charakterze mikronaczyniowym. Są to również objawy uszkodzenia nerek i siatkówki. Niemniej jednak uważa się, że mają one charakter dość łagodny i nie podlegają leczeniu.
Kolejnym objawem cukrzycy może być również tzw. rumieniec cukrzycowy. To z kolei plamy na twarzy i szyi o czerwonej barwie. Cukrzycy narażeni są również na chorobę towarzyszącą nazywaną obumieraniem tłuszczowatym. Towarzyszą jej zmiany występujące na przedniej części podudzi. To czerwono-brązowe plamy, na których możemy zaobserwować poszerzone naczynia krwionośne. Ich następstwem mogą być owrzodzenia. Każde niepokojące zmiany skórne towarzyszące chorobie cukrzycowej, powinny być skonsultowane z lekarzem i nie powinniśmy ich lekceważyć.